Langkau ke kandungan
Holt

Kesan Sampingan Retatrutida — Apa Dilaporkan oleh Ujian TRIUMPH

Retatrutida masih dalam kajian. Apa yang dilaporkan ujian TRIUMPH setakat ini tentang loya, deria kulit, tekanan darah dan berhenti rawatan, untuk peserta ujian.

Ditulis oleh Holt Editorial Team

Perlu diingat

  • Retatrutida masih dalam kajian; data kesan sampingan datang daripada ujian klinikal, bukan label yang diluluskan.
  • Dalam TRIUMPH-1, loya dialami oleh 28.6% hingga 42.4% dengan retatrutida, berbanding 14.8% dengan plasebo.
  • Disestesia, iaitu rasa terbakar atau deria kulit yang berubah, dialami oleh kira-kira 5% hingga 13% dalam TRIUMPH-1, berbanding 0.9% dengan plasebo.
  • Tekanan darah rendah dilaporkan sehingga 8.8% pada 12 mg, berbanding 0.9% dengan plasebo.
  • Pasukan kajian anda ialah pihak pertama untuk dihubungi bagi sebarang kesan sampingan yang anda alami semasa ujian.

Lawatan kajian anda pada Khamis depan. Sejak lawatan lalu, ada seminggu petang yang loya, dan kini rasa mencucuk-cucuk yang aneh di belakang anda yang sukar digambarkan. Anda mahu tahu sama ada ini sesuatu yang pernah dilihat dalam ujian, dan cara menerangkannya dengan jelas apabila jururawat kajian bertanya. Inilah yang telah dilaporkan setakat ini.

Mengapa belum ada senarai rasmi?

Kerana retatrutida belum diluluskan. Ubat yang diluluskan mempunyai label FDA yang menetapkan kesan sampingan daripada semua ujiannya. Retatrutida masih dalam kajian, dan Lilly merancang untuk mengemukakannya kepada FDA pada suku pertama 2027.

Apa yang kita ada ialah data ujian: TRIUMPH-1, yang diterbitkan dalam New England Journal of Medicine, serta keputusan yang dilaporkan Lilly bagi TRIUMPH-2, -3 dan -4. Data itu mungkin masih diperhalusi, dan ia bukan pengganti apa yang diberitahu oleh pasukan kajian anda.

Apakah kesan sampingan yang paling biasa?

TRIUMPH-1 melibatkan 2,339 orang dewasa dengan obesiti atau berlebihan berat badan dan tanpa diabetes, selama 80 minggu. Dos bermula pada 2 mg seminggu dan dinaikkan setiap 4 minggu. Lilly melaporkan kadar berikut:

Kesan sampinganPlasebo4 mg9 mg12 mg
Loya14.8%28.6%38.4%42.4%
Cirit-birit13.5%25.2%34.1%32.0%
Sembelit10.9%23.8%25.9%26.1%
Muntah4.8%10.6%22.8%25.3%
Disestesia0.9%5.1%12.3%12.5%
Reaksi di tapak suntikan3.8%5.5%8.9%12.2%
Tekanan darah rendah0.9%2.7%5.3%8.8%

Jangkitan saluran kencing juga lebih biasa, pada 7.5% hingga 8.7% dengan retatrutida berbanding 5.3% dengan plasebo. Berhenti mengambil ubat kajian kerana kesan sampingan berlaku pada 4.1%, 6.5% dan 11.2% bagi ketiga-tiga dos, berbanding 4.6% dengan plasebo.

Apakah disestesia?

Ia deria kulit yang berubah. Lilly menggambarkannya sebagai rasa terbakar pada kulit dan kejadian berkaitan, kebanyakannya ringan hingga sederhana. Ia jelas berkait dengan dos dalam TRIUMPH-1, dan dalam TRIUMPH-4, ujian pada mereka yang menghidap osteoartritis lutut, ia dilaporkan pada 9% dengan 9 mg dan 21% dengan 12 mg, berbanding 1% dengan plasebo.

Disestesia juga tercatat dalam label semaglutida dos tinggi, jadi ia bukan unik kepada retatrutida. Jika anda mengalaminya, catat di bahagian badan mana, bila ia bermula, dan sama ada ia berkait dengan hari suntikan.

Adakah ujian TRIUMPH yang lain serupa?

Secara amnya, ya. Dalam TRIUMPH-2, pada orang dewasa dengan diabetes jenis 2, Lilly melaporkan loya pada 13.7% hingga 28.0% dan cirit-birit pada 27.4% hingga 33.6% dengan retatrutida, dengan disestesia pada 4.5% hingga 7.3%. Dalam TRIUMPH-3, pada orang dewasa dengan obesiti teruk dan penyakit jantung, 9.8% dan 13.5% berhenti kerana kesan sampingan pada 9 dan 12 mg, berbanding 4.8% dengan plasebo.

Bagaimana pula dengan kejadian serius?

Dalam TRIUMPH-1, kejadian buruk yang serius dilaporkan pada 7.7% hingga 10.5% dengan retatrutida berbanding 5.5% dengan plasebo. Pankreatitis yang disahkan jarang berlaku, pada 0.2% hingga 0.7% berbanding 0.3%. Lilly juga melaporkan satu kes masing-masing kanser tiroid atau hiperplasia sel C pada 4 mg dan 12 mg, dan tiga kejadian berkaitan hati pada 12 mg.

Angka sekecil ini tidak dapat menunjukkan sebab dan akibat dengan sendirinya. Ia jenis perkara yang akan diteliti dengan rapi oleh pihak berkuasa, dan sebab ujian memantau peserta dengan teliti.

Apa yang kami akan jejak

Jika anda menyertai ujian retatrutida, inilah catatan yang kami akan simpan antara lawatan:

  1. Penilaian perut harian. Loya, cirit-birit, sembelit dan muntah meningkat dengan dos dalam TRIUMPH-1.
  2. Deria kulit, dengan lokasi dan tarikh. Disestesia ialah salah satu kesan sampingan yang dipantau rapi dalam ujian.
  3. Pening atau pengsan. Tekanan darah rendah dilaporkan lebih kerap dengan retatrutida.
  4. Tapak suntikan dan sebarang reaksi. Kemerahan atau gatal, supaya anda boleh melihat sama ada satu tempat yang menjadi masalah.
  5. Air. Kehilangan cecair akibat muntah atau cirit-birit ialah tema biasa dalam amaran kelas GLP-1.

Holt membolehkan anda merekod kesan sampingan dengan gelangsar tahap keterukan dan menambah kesan sampingan tersuai, seperti deria kulit, disusun bersama hari suntikan mingguan dan tapak suntikan anda. Laporan temu janji doktornya menjadikan catatan berminggu-minggu ringkasan yang boleh anda bawa ke lawatan kajian. Ia percuma untuk dimuat turun, dengan langganan pilihan.

Simpan log kesan sampingan untuk ujian anda dalam Holt

Lihat dalam Holt

Skrin sebenar daripada aplikasi — tempat yang sama untuk anda merekod, menyemak dan berkongsi.

  • Paras ubat dan dos seterusnya
    Paras ubat dan dos seterusnya

Soalan lazim

Apakah kesan sampingan retatrutida yang paling biasa?

Loya, dalam TRIUMPH-1. Ia dilaporkan oleh 28.6%, 38.4% dan 42.4% peserta pada 4, 9 dan 12 mg, berbanding 14.8% dengan plasebo.

Apakah disestesia semasa mengambil retatrutida?

Lilly menggambarkannya sebagai rasa terbakar pada kulit dan kejadian berkaitan. Dalam TRIUMPH-1, ia kebanyakannya ringan hingga sederhana dan lebih biasa pada 9 dan 12 mg berbanding 4 mg.

Berapa ramai yang berhenti mengambil retatrutida kerana kesan sampingan?

Dalam TRIUMPH-1, 4.1%, 6.5% dan 11.2% berhenti mengambil ubat kajian pada 4, 9 dan 12 mg, berbanding 4.6% dengan plasebo. Kadar dalam TRIUMPH-3 ialah 9.8% dan 13.5% pada 9 dan 12 mg, berbanding 4.8%.

Adakah akan ada senarai kesan sampingan rasmi?

Jika retatrutida diluluskan, label FDA-nya akan menetapkan senarai rasmi. Lilly menyatakan ia merancang untuk mengemukakannya kepada FDA pada suku pertama 2027.

Sumber

  1. What are the preliminary results of retatrutide from TRIUMPH-1? — Eli Lilly and Company (Lilly Medical)
  2. Retatrutide, a Triple Hormone Receptor Agonist, for Treatment of Obesity (TRIUMPH-1) — New England Journal of Medicine
  3. Was dysesthesia reported as an adverse event in the retatrutide TRIUMPH trials? — Eli Lilly and Company (Lilly Medical)
  4. Lilly's triple agonist, retatrutide, successful in two additional Phase 3 obesity trials (July 23, 2026) — Eli Lilly and Company